A może spróbujemy przetworów z mniej popularnych owoców?

Przetwory zna i lubi niemal każdy. Co raz częściej tuż obok tych tradycyjnych, których smaki kojarzymy z dzieciństwa takich jak dżemy truskawkowe, konfitury malinowe czy kompot wiśniowy  pojawiają się produkty, przygotowywane z egzotycznych produktów . W związku z tym, że tak kochamy nasze babcie postanowiliśmy dziś przypomnieć Wam a może niektórym po raz pierwszy pokazać z jakich owoców i roślin kiedyś przygotowywano przetwory. Mamy nadzieję, że może uda się Wam kiedyś sięgnąć po któryś z naszych przepisów.

Czy wiedzieliście, że rokitnik to ie tylko rozłożyste krzewy, które są nieodłącznym elementem nadmorskiego krajobrazu  mając pomarańczowe owoce przypominające w swoim kształcie jagody nie tylko jest rośliną ozdobną? Owoce rokitnika to prawdziwa skarbnica witamin zawierająca w sobie takie składniki jak witaminę A, C oraz E, K i Z. Jeszcze bardziej zaskakującym jest fakt, że zbiory rokitnika rozpoczynamy w momencie pojawienia się pierwszych przymrozków  ponieważ wtedy jagódki przestają być cierpkie i znika charakterystyczna goryczka. Rokitnik świetnie sprawdzi się jako owoc, z którego zrobicie dżem lub konfiturę idealną na chłodne, zimowe wieczory.

Kolejną zapomnianą rośliną choć znaną z dzieciństwa jest pochodząca z chin i kojarząca się z jedwabiem morwa. Jej liście są ulubionym przysmakiem gąsienic jedwabnika morwowego, który wytwarza włókna wykorzystywane do produkcji tkanin. Owoce morwy szczególnie polecane są osobom chorym na cukrzycę oraz walczącym z otyłością ponieważ składniki odżywcze w nich zawarte są cennym elementem diety takich osób. Morwa ma delikatnie mdły smak dlatego  też jeśli zdecydujecie się z niej przygotować jakieś przetwory radzimy byście dodali do nich odrobinę soku z cytryny.

How-to-reduce-the-intake-of-pesticidal-residues-from-fruits-and-vegetables

Innym owocem, który przestał być popularny jest aronia. Warto wiedzieć, że Polska jest jednym z największych producentów tej rośliny na świecie a co roku tysiące ton drobnych, ciemnych owoców wyjeżdża z naszego kraju by zachwycać swoim smakiem mieszkańców Europy  nie tylko. Aronia według naukowców to owoc, który zawiera największą ilość przeciwutleniaczy takich jak fenole, które chronią nasz organizm przed rozwojem miażdżycy, udarem oraz zawałem serca. Choć na surowo nie powinniśmy jej jeść świetnie sprawdzi się jako podstawa do powideł, dżemów czy konfitur.

Przypomnijcie sobie swoje dzieciństwo i słodko kuszący zapach małych, żółtych owoców dziko rosnących w parkach i na podwórkach osiedlowych. Mirabelka bo o niej mowa jest bardzo niedoceniania co stanowi ogromny błąd ponieważ jest źródłem witamin z grupy B, pektyn, soli mineralnych oraz kwasu foliowego. Jest jadalna zarówno na surowo jak i po przygotowaniu np. w postaci kompotu, dżemu czy nalewki.

Ostatnim owocem, któremu dziś poświęcimy uwagę jest jarzębina. Kiście pomarańczowo-czerwonych jagód, które nam kojarzą się z pokarmem dla ptaków oraz owocem wykorzystywanym przez dzieci do robienia korali są bogate w witaminy z grupy A oraz C i kwasów organicznych dzięki, którym poprawia się praca nerek i pęcherza moczowego oraz łatwo poradzimy sobie z nadciśnieniem.  Jarzębinę najlepiej zbierać podczas przymrozków a jeśli urwiecie ją wcześniej włóżcie owoce na 2 dni do zamrażalnika. Jarzębina świetnie sprawdzi się przy przygotowywaniu nalewek, marmolad a co ciekawe i wódki zwanej jarzębiakiem.

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526