Chałwa – odrobina wspomnień smaków z dzieciństwa

Zamykając oczy i przywołując sobie smaki z dzieciństwa na pewno będą się one różnić w zależności od pokolenia jakie reprezentujemy jednakże jednym wspólnym mianownikiem może być słodki choć nie przez wszystkich lubiany smak chałwy. Przysmak bardzo popularny zarówno w krajach, do których chętnie jeździmy na wakacyjne podróże jak i u nas w Polsce. Czym tak naprawdę jest chałwa i czy da się ją równie smaczną przygotować we własnej kuchni?

Chałwa jest produktem cukierniczym charakteryzującym się bardzo kruchą ale jednocześnie tłustą konsystencją tworzoną z oleistych nasion i karmelu. Pierwsze wzmianki o chałwie pojawiły się na terenach Iranu skąd rozprzestrzeniła się na Bliski Wschód i do Azji Środkowej. W Europie pojawiła się na początku XX wieku dzięki wyprawom do Indii. Pierwsza chałwa została zrobiona w XVIII wieku dla jednego z pakistańskich władców jako deser. Samo słowo chałwa swoje pochodzenie zawdzięcza wyrazowi ‘hulw” oznaczającemu coś słodkiego. Wśród mieszkańców basenu Morza Czarnego istnieje przesąd, że przynosi ona szczęście nie tylko osobie, która ją zjada ale również temu kto ją przyrządził.

Pomimo tego, że została wynaleziona w Turcji chałwa podbiła serca kucharzy na całym świecie dzięki czemu w myśl popularnego przysłowia mówiącego o tym, że co kraj to obyczaj powstają jej różne odmiany. W Turcji sprzedawana jest jako dodatek do pieczywa, Tunezyjczycy podają ją w formie torcików a dla Egipcjan prawdziwa chałwa musi ociekać tłuszczem sezamowy. Grecy z kolei włączyli ją do obrządków religijnych i jest zjadana podczas święta Katari czyli w czasie naszej środy popielcowej.

fullsizeoutput_16c5d

Do podstawowych odmian chałwy należy zaliczyć tą przygotowaną na bazie semoliny czyli mąki gruboziarnistej z pszenicy lub durum, mającą konsystencję bardzo podobną do galaretki  która ogromną popularnością cieszy się w Somalii, Indiach, Turcji oraz w Afganistanie. Drugą klasyczną odmianą jest chałwa przygotowywana na bazie tahini czyli pasty wytwarzanej z nasion sezamu docenianej głównie na Bałkanach oraz we wschodnich państwach Morza Śródziemnego oraz w Azji Centralnej. W odróżnieniu od tej klasycznej jest ona sucha, twarda i bardzo krucha.

Podstawowym składnikiem chałwy jest zazwyczaj zmielony sezam w odpowiedni sposób wcześniej przygotowany. W nowych wersjach znajdziemy również syrop glukozowy, tłuszcze roślinne oraz cukier i bakalie. W chwili obecnej można kupić chałwę o różnych smakach począwszy od waniliowej przez bakaliową czy kakaową. Niestety jej cena jest bardzo wysoka w związku z czym nie każdy może pozwolić sobie na rozkoszowanie się jej smakiem. Chcąc zachęcić Was do kulinarnego eksperymentowania dziś podajemy przepis na chałwę, którą możecie przygotować sami we własnym domu.

Do jej przygotowania będziecie potrzebować tak naprawdę tylko dwóch składników a mianowicie około 300 g czyli dwóch szklanek sezamu oraz 8 łyżek miodu. Sezam prażymy na patelni pilnując by się nam nie przypalił. Następnie studzimy go i mielimy na drobny pył najlepiej wykorzystując do tego młynek do kawy. Do powstałego pyłu dodajemy bardzo powoli miód najlepiej ciągle mieszając by powstała jednolita masa. Żeby chałwa miała lepszy smak możemy dodać do niej bakalie i posypać ją wiórkami kokosowymi. Jeśli natomiast zależy Wam na estetycznym podaniu najlepiej wlać ją do keksówki i zostawić na cały dzień w lodówce.

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526