Deser pięknej Heleny, klasyczny deser z użyciem gruszek!

Tradycyjne desery kojarzą się nam z ciastami, dużą ilością czekolady lub bitej śmietany. Są piękne i apetycznie pachną, ale czy zastanawialiście się kiedyś, czemu nazywają się właśnie tak jak jest to ogólnie przyjęte? Skąd się tak naprawdę wzięły i czy okoliczności ich powstania mają równie słodką jak ich smak tajemnicę? Na świecie powstało wiele deserów uznawanych za te klasyczne, można powiedzieć, że wręcz ponadczasowe. Jedne mniej, drugie bardziej znane, ale każdy z nich cieszy się ogromną popularnością w swoim kraju. Za stolicę deserów porównywaną często do manufaktury w świecie cukierników uznaje się Francję. To właśnie tam powstało najwięcej, najbardziej znanych deserów, którymi zajadamy się po dzień dzisiejszy. Jednym z nich o wdzięcznej nazwie jest deser pięknej Heleny. Czy słyszeliście kiedyś o nim? A może sami robicie go dla siebie i swoich znajomych. Dla tych, którzy jeszcze go nie znają zdradzamy kilka ciekawostek.

Deser pięknej Heleny to klasyczny deser, w którym króluje gruszka stworzony przez Auguste`a Escoffiera i pierwszy raz podany w 1865 roku. Swoją nazwę zawdzięcza popularnej w Paryżu operetce Jacques`a Offenbacha o takiej samej nazwie. Cieszyła się ona ogromną popularnością już od dnia swojej premiery do tego stopnia, że w okolicznych restauracjach kucharze prześcigali się w wymyślaniu, co raz to bardziej wyszukanych dań, które w swojej nazwie zawierały imię głównej bohaterki operetki. Pojawiły się wówczas takie dania jak befsztyk Pięknej Heleny podawany z jabłkami i karczochami czy mus z kurczakiem w szparagach i truflach.

GettyImages-183846904-57a3b7515f9b58974a720f63

Przyglądając się historii starożytnej Grecji można mieć wrażenie, że to nie gruszki powinny być głównym bohaterem tylko jabłka, bowiem według przekazów Parys podarował Afrodycie jabłko, jako symbol bycia najpiękniejszą z bogiń. W ramach podziękowania Wenera pomogła młodzieńcowi w uprowadzeniu Heleny, która była królową Sparty. W rok po premierze operetki znany francuski kucharz zachwycony oglądanym przedstawieniem stworzył swoje popisowe danie, które nazwał gruszkami pięknej Heleny, a sam przepis sformułował mniej więcej w następujący sposób: „Gruszki obieramy ze skóry, gotujemy w syropie z delikatnym aromatem wanilii i czekamy aż ostygną. Układamy je w pucharku pod kołderką stworzoną z lodów waniliowych i posypujemy kandyzowanymi fiołkami. Osobno należy podać ciepły, czekoladowy sos.

Deser ten do dziś zachwyca i zdobywa uznanie wielbicieli słodkości, dlatego też chcąc byście również go posmakowali poniżej znajdziecie na niego przepis. Żeby przygotować gruszki pięknej Heleny będziecie potrzebować 4 duże gruszki, jedną cytrynę, jedną laskę wanilii, 700 ml wody, 150 g drobnego cukru, 150 g czekolady oraz 15 g masła i 120 g śmietanki kremówki.

Przygotowanie rozpoczynamy od obrania gruszek i delikatnego ścięcia dołu tak by mogły one samodzielnie stać na talerzu. Następnie wydrążamy środek i skrapiamy go sokiem z cytryny. Laskę wanilii przecinamy na pół i wybieramy ziarenka ostrzem noża. Przez około 15 minut gotujemy wodę z cukrem i ziarnami wanilii. Żeby syrop, w którym będą gotowane gruszki miał lepszy smak połowę wody możemy zastąpić winem i dodać anyż lub imbir, którą dodadzą mu wyjątkowego aromatu. Do przygotowanego syropu wkładamy gruszki pilnując by stały i w miarę możliwości nie dotykały się do siebie a w trakcie gotowania dodajemy sok z połowy cytryny. Czynność tą kontynuujemy na wolnym ogniu przez około 10 minut do momentu aż gruszki staną się miękkie. Czekamy chwilę aż przestygną, wyjmujemy je z syropu i lekko odsączamy. W miedzy czasie możecie przygotować już sos czekoladowy, który na pewno będzie smaczniejszy niż gotowy kupiony w sklepie. Kawałki czekolady roztapiamy nad parą wodną w metalowej miseczce i dodajemy do nich masło. Całość mieszamy by powstała jednolita masa i dodajemy śmietanę. Na końcu ponownie mieszamy. Deser podajemy na talerzu posypanym delikatnie cukrem pudrem. Gruszki polewamy sosem czekoladowym a obok nich kładziemy gałkę lodów najlepiej waniliowych. Smacznego

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526