Dlaczego nie warto mrozić mięsa? Oto ważne powody!

Pozostając w tematyce oszczędzania jedzenia i nie marnowania resztek, których nie wykorzystaliśmy podczas ostatniego gotowania dziś skupimy się na temacie zamrażania żywności a dokładnie jej rozmrażania tak by nie straciła ona swoich właściwości. Wielokrotnie, bowiem zdarzyło się Wam, że kupiliście większą ilość surowego mięsa niż potrzebowaliście choćby ze względu na atrakcyjniejszą cenę lub po prostu ze względu na bardzo dobrą, jakość produktu.

Jeśli boicie się, że rozmrozicie mięso w niewłaściwy sposób w związku, z czym może mieć ono negatywny wpływ na zdrowie Wasze i bliskich osób podajemy sprawdzone a co najważniejsze bezpieczne sposoby. Jeśli rozmrażałeś mięso w mikrofalówce lub zostawiałeś je na kuchennym blacie, aby rozmroziło się przez czas, gdy jesteście w pracy już nigdy więcej tak nie róbcie gdyż możecie narazić się na zatrucie pokarmowe.

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Abertay zwracają uwagę na to by podczas rozmrażania żywności należy ściśle trzymać się wskazówek podanych na opakowaniu. Bardziej problematyczne jest rozmrażanie produktów mięsnych lub ryb czy warzyw kupowanych na wagę. Najpopularniejszym sposobem znanym praktycznie w każdym polskim domu jest wstawienie zamrożonego produktu do miski z zimną wodą. Jednakże nie jest to najlepszy pomysł ze względu na znajdujące się w wodzie bakterie, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Ponadto mięso lub ryby leżące w wodzie przez długi czas tracą swój smak oraz właściwości odżywcze a ich struktura się zmienia, przez co podczas smażenia takie mięso strzela na patelni.

Jak już wspomnieliśmy rozmrażanie mięsa w mikrofalówce powinno być zupełnie zabronione choćby ze względu na fakt, że mięso rozmraża się nierównomiernie w związku z czym podczas dalszej obróbki termicznej może się ono gotować lub smażyć nierównomiernie a nawet miejscami może pozostać surowe. Jeśli już chcecie coś rozmrozić zostawiając mięso samo sobie po wyjściu na przykład do pracy najlepszym rozwiązaniem będzie zachowanie zasad tak zwanego łańcucha chłodniczego a mianowicie przełożenie mięsa z zamrażalnika do lodówki a z lodówki już możecie je wyjąć tak, aby przygotować potrawy.

Warto decydować się na mięso, ryby a nawet świeże warzywa ze względu na to, że podczas zamrażania znajdujące się w nich drobnoustroje oraz bakterie nie giną tylko przechodzą w stan uśpienia. Jeśli nagle podwyższymy temperaturę produktu, w którym się znajdują mogą one zacząć się gwałtownie namnażać, co stanie się szkodliwe dla naszego zdrowia i może doprowadzić do poważnego w konsekwencjach zatrucia pokarmowego. Jeśli już musicie coś zamrażać róbcie to z produktami już przetworzonymi w postaci ugotowanych warzyw, kotletów czy upieczonych mięs.

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526