Jak poprawnie przyrządzić świątecznego karpia?

Jednym z najbardziej tradycyjnych świątecznych dań, które pojawia się niemalże na każdym stole jest karp. Choć ryba ta w Polsce spożywana jest od XII wieku swoje lata świetności zawdzięcza niepozornemu dzierżawcy folwarcznemu Adolfowi Goscha, który to na wystawie rolniczej odbywającej się w Berlinie zaprezentował wyhodowanego przez siebie karpia o wygiętym grzbiecie i małej głowie. Ryba ta, choć bardzo popularna ma niestety swój specyficzny zapach w związku, z czym trzeba naprawdę porządnie przygotować się do jej właściwego przyrządzenia.

Nasi kucharze wiedząc jak lubicie dania z karpia postanowili zdradzić kilka sekretów związanych z właściwym sposobem przyrządzania tak byście i Wy mogli je zastosować w swoich domowych kuchniach. Na co zatem musicie zwrócić uwagę by Wasz karp niezależnie czy smażony, pieczony, w galarecie czy w śmietanie był smaczny?

Najważniejszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć to wybór naprawdę świeżej ryby. Zapewne zastanawiacie się jak taką rozpoznać. Świeża ryba ma błyszczącą i sprężystą skórę, wypukłe oczy i czerwone skrzela. Zapamiętajcie tą podpowiedź, ponieważ może być ona przydatna nie tylko podczas kupowania karpia, ale dotyczy każdej ryby. Sztuki, które kupicie będą miały bardzo specyficzny zarazem charakterystyczny dla karpia mulisty zapach i nie powinny być one za duże. Jeśli będziecie mogli wybrać poproście o rybę o wadzę około 1,5 do 2,5 kg. Mniejsze okazy mogą być bardzo ościste a większe zbyt tłuste, przez co mięso zaczyna mieć bardzo błotnisty smak. Kolejną istotną rzeczą, na którą warto jest zwrócić uwagę jest krągły brzuch i naturalny kolor. Zarówno podbrzusze jak i brzuch powinny kolorystyką przypominać mosiądz. Inny kolor zwłaszcza prawie biały świadczy o tym, że ryba pochodzi z hodowli karmionej sztucznymi paszami. Grzbiet świeżej ryby powinien mieć natomiast kolor zbliżony do bardzo ciemnej oliwki. Istotne są również warunki, w jakich ryba jest przechowywana, bowiem balia, beczka czy basen powinny być na tyle duże by pływające w niej ryby poruszały się bez problemu.

Jeżeli zdecydowaliście się na kupno martwej ryby problemem może być właściwe a co najważniejsze dokładne jej oczyszczenie z ości. Oczyszczanie zaczynamy od zeskrobania łusek a następnie nacięcia w ukośny sposób ryby tuż przy głowie starając się by ostrze dotarło aż do kręgosłupa. Bardzo ważne jest by na tym etapie nie odcinać głowy. Tak rozpoczęte cięcie prowadzimy aż do grzbietu, dzięki czemu uzyskamy gotowy filet. Aby nie marnować ryby czynność tą powinniśmy kontynuować po jej drugiej stronie. Ciekawostką jest fakt, że najsmaczniejsze mięso w karpiu znajduje się bliżej ogona a co najważniejsze ma ono również mniej ości. Jeśli chcecie być pewni, że żadna ość nie została w rybie zostawcie mięso w przygotowanej marynacie octowej, dzięki, której wszystkie ości się rozpuszczą.

Gdy ryba jest już oprawiona dokładnie ją płuczemy najlepiej pod zimną wodą i mocno nacieramy solą morską. Jeśli chcielibyście pozbyć się zapachu mułu, o którym już wspominaliśmy obłóżcie rybę plastrami cebuli bądź obficie skropcie świeżo wyciskaną cytryną.

Zanim przejdziecie do dalszej obróbki ryby niezależnie czy będzie to smażenie, pieczenie czy duszenie na parze dokładnie ja osuszcie, dzięki czemu panierka będzie lepiej trzymała się mięsa.

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526