Których produktów zdecydowanie nie powinniście ze sobą łączyć?

Pomyślcie ile razy zdarzyło się Wam połączyć produkty, które Waszym zdaniem tak idealnie do siebie pasują, że nie wyobrażacie sobie by podawać je osobno? Często na pierwszy rzut oka są to mieszanki stanowiące bombę witaminową lub dodające dużo wartości odżywczych a w rzeczywistości mogą one okazać się szkodliwe dla naszego organizmu doprowadzając czasem do zagrożenia naszego zdrowia.

Pierwszym z takich połączeń jest zmieszanie dorsza z brokułami. O ile dorsz sam w sobie jest uznawany za najzdrowszą rybę, której 100 g mięsa wystarcza na pokrycie połowy dziennego zapotrzebowania na białko to brokuły podobnie jak rzepa, jarmuż czy brukselka bogate są w goitrogeny, czyli substancje wiążące jod, przez co uniemożliwione jest jego wchłanianie przez organizm. Takie zaburzenia mogą wpłynąć na prawidłową pracę tarczycy.

Fresh green broccoli and Healthy Organic Vegetables on a Wooden Background.

Kolejnym zaskakująco zakazanym i szkodliwym dla naszego organizmu duetem jest danie znane każdemu z Was, podawane na niedzielne obiady lub wizyty u babci czy starszej cioci a mianowicie kotlet schabowy oraz kotlet mielony podawany w towarzystwie ziemniaków pieczonych lub gotowanych. Jeśli zastanawiacie się, czemu takich połączeń nie powinniśmy podawać sobie i swoim gościom już spieszymy z wyjaśnieniem. Otóż równoległe spożywanie produktów, w których występuje jednocześnie kilka składników dominujących takich jak węglowodany i białka doprowadza do spowolnienia procesów trawiennych jednocześnie przyspieszając fermentację i gnicie, czego efektem jest ból żołądka lub silny ból brzucha.

Choć same w sobie są bogatym źródłem witamin i składników odżywczych zdecydowanie nie powinniśmy łączyć ze sobą pomarańczy i marchewki. Jednoczesne spożywanie owoców o smaku kwaśnym i słodkim zwiększa ryzyko powstania takich dolegliwości jak zgaga czy nadwrażliwość żołądka.

A może macie ochotę na smak znany z dzieciństwa, jakim jest chleb z masłem i miodem. Tym słodkim przysmakiem nie jedna babcia poprawiła Wam humor jak byliście mali. Miód to idealny składnik, po który sięgamy najczęściej podczas śniadań mający jednocześnie właściwości zdrowotne. Jest on bogatym źródłem cukrów prostych z wyraźną dominacją glukozy. Dlaczego zatem nie powinno łączyć się miodu z pieczywem? Odpowiedź zapewne nie jednego z Was zaskoczy. Otóż nasz organizm glukozę przyswaja bardzo łatwo za wyjątkiem połączenia ze skrobią, która niestety dominuje w składzie pieczywa.

Ostatnim zakazanym połączeniem, na które chcielibyśmy zwrócić uwagę jest dobrze nam znany mix świeżego, aromatycznego pomidora z zielonym ogórkiem. Choć oba idealnie komponują się na wiosennych i letnich kanapkach dodając im koloru i smaku to mogą być dla naszego organizmu szkodliwe. Dlaczego? Świeży ogórek zawiera enzymy nazywane askorbinozą. Enzym ten doprowadza do rozkładu kwasu askorbinowego, czyli popularnej witaminy C, która znajduje się w naszym organizmie.

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526