Noże w kuchni, ich rola jest ważniejsza niż większość sądzi

Małe, duże, cienkie, grube, ostre i zakrzywione tacy są właśnie nasi dzisiejsi bohaterowie, czyli noże. Bez nich nie jesteśmy w stanie nic w kuchni zrobić. Choć bywają autorami bolesnych cięć i krwawiących palców ułatwiają nam życie. Najważniejsze jest jednak to by były dobrej, jakości niezależnie czy stalowe czy ceramiczne, ponieważ są nieodłącznym elementem wizerunku każdego kucharza. Dlatego też dziś chcielibyśmy przedstawić Wam krótką historię noża i to, jakie powinny zagościć w Waszych kuchniach na dobre.

Noże, jako jeden z elementów nakrycia stołu zostały odkryte stosunkowo późno, bowiem dopiero w drugiej połowie XVII wieku. Noże służące do polowania znane były przecież dużo wcześniej jednakże na początku zostały one uznane za przedmiot bardzo niebezpieczny do tego stopnia, że Ludwik XIV zakazał ich używania. Aby spokojnie a przede wszystkim bezpiecznie kroić podawane potrawy zwłaszcza te mięsne zaprojektowano sztućce, które były dość ostre by poradzić sobie z jedzeniem, ale jednocześnie miały bezpiecznie zaokrąglony kształt i stępione zakończenie.

kitchen-knives-set-dubai

Podobnie jak z narzędziami wykorzystywanymi do prac remontowo budowlanych, których jest wiele rodzajów w zależności od tego, do czego ich potrzebujemy jest z nożami. Aby w Waszych kuchniach pracowało się jak najlepiej polecamy podstawowy zestaw składający się z kilku różnych rodzajów ostrza. Pierwszym z nich jest nóż szefa kuchni charakteryzujący się dość dużym ostrzem o długości przekraczającej 20 cm. Ostrze jest szerokie i służy do krojenia warzyw oraz mięsa i owoców oraz do nacinania, siekania i rozdrabniania. Niezbędny będzie również nóź do obierania, który ma niewielkie ostrze o lekko zakrzywionej końcówce pomocnej również przy wykonywaniu cięć czy wykrajaniu wzorów. Nóż uniwersalny jest bardzo często mylony z nożem szefa kuchni, choć jest krótszy i węższy. Kolejnym rodzajem jest nóż do pieczywa posiadający wąskie i długie oraz ząbkowane ostrze, dzięki czemu bez problemu pokroi nawet ciepłe lub czerstwe pieczywo. Specyficznym rodzajem noża jest ten służący do krojenia sera. Charakteryzuje się on otworami umieszczonymi na ostrzu, które zapobiegają przyklejaniu się plastrów sera. Ma on również drobne ząbki oraz rozdwojoną końcówkę.

Jeśli już zdecydujecie się na wymianę noży, którymi będziecie posługiwać się w kuchni bardzo ważne jest byście zwrócili uwagę na materiał, z którego są wykonane. Jeśli będą one słabej, jakości szybko skorodują lub połamią się. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje noży a mianowicie walcowane oraz wykuwane. W przypadku tych pierwszych wykonywane są z arkuszy metali jednakże powstały w taki sposób produkt ma bardzo toporny i nieporęczny kształt. Noże wykuwane wykonywane są ze stali nierdzewnej lub węglowej, dzięki czemu są wytrzymałe, bardziej poręczne i lekkie. Ostatnio dużą popularnością cieszą się noże tytanowe i te wykonywane z ceramiki. Są one wytrzymałe jednakże mają również swoje wady w postaci ceny w przypadku noża tytanowego oraz kruchości, jeśli chodzi o nóż ceramiczny.

Pamiętajcie, że o noże trzeba dbać. Bardzo nie lubią one mycia w zmywarce, ponieważ ciepła woda oraz detergenty bardzo często uszkadzają stal. Należy je również odpowiednio przechowywać i używać unikając szklanych desek do krojenia. Istotne jest również właściwe ostrzenie. Jeśli będziecie dbać o swoje noże z pewnością posłużą Wam przez długie lata.

 

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526