Ocet w kuchni, do czego może nam się faktycznie przydać?

Rodzice czy dziadkowie bardzo często wspominają swoim wnuczętom i dzieciom czasy PRL-u, kiedy to bardzo trudno było dostać jakiekolwiek produkty spożywcze i przemysłowe a na półkach sklepowych królował tylko ocet oraz musztarda. Choć tak naprawdę nie wiadomo, kiedy został odkryty ani kto go pierwszy raz wyprodukował ocet bardzo szybko stał się jednym z nieodłącznych dodatków w kuchni nie tylko polskiej, ale również zagranicznej. O jego rodzajach moglibyśmy pisać wiele jednakże dziś chcielibyśmy skupić się bardziej na bardziej znanych i mniej kojarzonych faktach związanych z tą właśnie przyprawą.

Najbardziej popularnym zastosowaniem octu, jakie do tej pory jest wykorzystywane w kuchennych przygodach gospodyń domowych są przetwory marynowane w słoikach zarówno, jeśli chodzi o owoce jak i warzywa. Poza nimi świetnie sprawdza się, jako marynata do mięs, dzięki, której stają się one bardziej kruche i smakowite a na dodatek dzięki niemu z surowego mięsa wypłukiwane są często szkodliwe dla zdrowia człowieka bakterie.

Czy wiecie ile jest odmian octu, które zaczynają być bardziej popularne niż klasyczny ocet spirytusowy? W sklepach dostaniecie ocet balsamiczny, ryżowy, winny, słodowy, kwasowy oraz jabłkowy. Ten ostatni stał się ostatnio bardzo popularny głównie ze względu na swoje walory zdrowotne, ponieważ jest on bogaty w takie mikroelementy jak wapń, magnez oraz potas oraz liczne witaminy. Ponadto użyty, jako dodatek do dań rybnych i drobiowych znacznie poprawi ich walory smakowe. Niewielu z nas wie, że może on być również wykorzystywany do przygotowania dressingów i sosów sałatkowych.

Kolejną ciekawostką związaną z tym niepozornym dodatkiem jest fakt, że nie służy on tylko, jako dodatek do potraw, ale można go również pić. Na pewno wielu z Was zdziwi taka informacja, ale już spieszymy z wyjaśnieniem, że musi on mieć rozcieńczoną konsystencję. Nawet 2 łyżki octu winnego, które rozpuścicie w szklance wody mogą mieć bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Ocet jabłkowy, bowiem przygotowywany jest ze sfermentowanych owoców, które zawierają pektyny wspomagające procesy trawienne oraz uśmierzające bóle różnego pochodzenia.

apple-cider-vinegar-for-headache

Ponadto, jeśli już dzięki niemu zadbaliśmy o nasze zdrowie możemy również poprawić swoją urodę. W wyniku wymieszania 1/3 szklanki octu z 2/3 szklanki wody otrzymacie tonik o właściwościach wygładzająco rozświetlających. Jeśli niewielka ilość mieszanki zostanie Ci nie wylewaj jej. Może być wykorzystana, jako płyn antybakteryjny do płukania ust. Możesz przygotować sobie również cytrynowo –octową kąpiel relaksacyjną. Pokrój cytrynę na dosyć cienkie plasterki i zalej je octem a następnie odstaw na minimum dwie godziny. Po upływie tego czasu wlej eliksir do wanny i zalej go ciepłą wodą.

Jeśli chcielibyście uniknąć kontaktu Waszych dłoni z detergentami podczas sprzątania i tu znajdziecie zastosowanie dla octu. Przy pomocy octu spirytusowego bez problemu wyczyścicie na błysk swoje mieszkanie. Dzięki połączeniu sody oczyszczonej z octem otrzymacie preparat, który z łatwością poradzi sobie z brzydkim osadem, jaki gromadzi się w naszych kuchennych zlewach jednocześnie neutralizując brzydki zapach. A jeśli chcielibyście szybko umyć okna, na których nie zostaną smugi zmieszajcie ocet z letnią wodą i czystość macie gwarantowaną.

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526