Poznajcie historię karpia, prawdziwego króla świątecznego stołu!

Przyglądając się wykazowi tradycyjnych świątecznych a zwłaszcza wigilijnych potraw nie da się nie zauważyć jak ważną rolę spełniają ryby, które dominują w tym czasie na polskich stołach. Prym wiedzie karp, który kojarzony jest jako jedna z najpopularniejszych tradycyjnych potraw. Dziś ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia chcielibyśmy przybliżyć Wam tą właśnie tradycję. Jaką rybą jest tak naprawdę karp, skąd pochodzi i czemu to on został królem świątecznego stołu? Odpowiedź na te pytania znajdziecie poniżej.

Karpie to ryby należące do najpopularniejszego obecnie gatunku ryb o nazwie promieniopłetwe. Praprzodkowie dzisiejszych odmian pojawili się na świecie około 420 mln lat temu. Jest to ryba pochodząca z Azji. W Polsce pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w XII wieku. Jednakże w tych czasach była to bardzo trudno dostępna i droga ryba hodowana przez cystersów w dolinie Baryczy na potrzeby mnichów, którzy w swym kalendarzu mieli wiele postnych dni. Wiek XIII to początek popularyzowania hodowli na tereny całej Polski dzięki czemu już w XVI wieku staliśmy się głównym dostawcą tej ryby w Europie. Kolejne stulecia to spadek popularności karpia ze względu na toczące się liczne wojny i spory międzynarodowe. Iskierką nadziei na powrót na szczyty hodowlane było pojawienie się nowego gatunku jakim był karp królewski będący rybą z większą ilością mięsa. Kolejne lata świetności to czas rozwoju kuchni żydowskiej, w której do tej pory jest wiodącą prym rybą. Współczesne czasu i zwrócenie uwagi na karpia to rok 1947 kiedy to Minister Przemysłu Hilary Minc rozpoczął propagowanie hasła „ Karp na każdym wigilijnym stole w Polsce”, które miało poprawić ówczesną gospodarkę.

Karpie to ryby słodkowodne o bardzo delikatnym mięsie jednakże nie przez wszystkich lubiane ze względu na swój charakterystyczny błotny smak. Jeśli chcielibyście spróbować tej popularnej ryby i nie czuć aromatu stawów, w których żyje warto przed smażeniem kawałki ryby namoczyć przez około kwadrans w zimnym mleku i tuż przed położeniem na patelni skropić sokiem z cytryny. Ze względu na dosyć duże gabaryty ryba ta nadaje się do przyrządzenia iście królewskich dań. Karpie możemy piec, smażyć, dusić i faszerować. Są świetnym dodatkiem do zup, pierogów, oraz naleśników w cieście.

Dziś polecamy Wam danie, które znakomicie zastąpi tradycyjną rybę po grecku. Może i Wy w tym roku swoim gościom podacie pieczonego karpia faszerowanego pieczarkami w sosie koperkowo śmietanowym. Do jego przygotowania będzie potrzebne opakowanie gotowego sosu śmietanowo-koperkowego, 200 ml śmietanki 12%, około 1 kg karpia, 100 gram mrożonych borowików, 200 g świeżych pieczarek, 2 żółtka, 3 duże łyżki masła, 50 g bułki tartej, 2 łyżki oliwy i przyprawy do smaku.

Karpia oczyszczamy, usuwamy skrzela i oczy. Płuczemy pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha po czym nacieramy solą. Borowiki rozmrażamy i podsmażamy na rozgrzanej patelni. Dodajemy do nich pocięte w plasterki pieczarki oraz łyżkę masła i pod koniec smażenia przyprawiamy solą i pieprzem. Pozostałym masłem wymieszanym z dwoma żółtkami, grzybami i bułką tartą. Farszem wypełniamy karpia i zaszywamy. Naczynie żaroodporne smarujemy oliwą i układamy w nim karpia. Całość pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 30 minut. Co jakiś czas rybę należy polewać sosem, który wytapia się podczas pieczenia. W trakcie pieczenia należy przygotować sos mieszając zawartość opakowania ze śmietaną i 50 ml wody. Sos dolewamy do ryby pod koniec pieczenia i kontynuujemy pieczenie przez kolejne 15 minut. Karpia najlepiej podawać w dzwonkach na talerzu polanego sosem.

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526