Sałatka owocowa dobra na wszystko? No i jak smakuje!

Czasem jest tak, że w upalne dni nie mamy ochoty na obiad lub kolację, w której głównym składnikiem jest mięso. Sięgamy wtedy chętniej po posiłki, które są chłodne a jeśli jednocześnie są soczyste tym większa przyjemność z ich jedzenia. Naszym zdaniem dobrą alternatywą praktycznie dla każdego posiłku są sałatki owocowe, letnie, pyszne, kolorowe.

Owoce świeże, zwłaszcza te sezonowe są bardzo soczyste i smaczne nie mówiąc już o ich właściwościach zdrowotnych ze względu na zawarte w nich liczne witaminy i minerały. Sałatki owocowe poza tym, że z łatwością zastąpią również słodki deser. Choć nie każde słodycze są wysokokaloryczne to zawarty w nich cukier może powodować obniżenie apetytu lub jadłowstręt. Nie każdy wie o tym, że jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy może doprowadzić do poważnych chorób takich jak na przykład anemia czy mniej uciążliwych zajadów.

Skoro już mowa o niedoborze żelaza, który jak okazuje się powoli staje się chorobą cywilizacyjną i dotyka co raz większej ilości ludzi, podpowiemy Wam jak dzięki jedzeniu sałatek owocowych wyregulować poziom żelaza. Największą ilość żelaza zawierają suszone morele, brzoskwinie oraz jagody goi, z których można przygotować sałatkę. Owoce te również mają dużą ilość witaminy C. Żeby jeszcze podnieść wartość odżywczą sałatki popijcie ją sokiem z cytryny lub pomarańczy.

Kolejnym ważnym składnikiem dla zbilansowanej diety jest magnez, który odpowiada za procesy biochemiczne, które zachodzą w naszym organizmie oraz wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Jego niedobór można uzupełnić również pijąc kakao i jedząc gorzką czekoladę. Jeśli chcielibyście by regulacja poziomu magnezu przygotujcie smaczną sałatkę z 2 łyżek łuskanych migdałów, jednego kiwi, jednego banana i połowy szklanki czereśni. Owoce myjemy, banana i kiwi obieramy ze skórki a z czereśni wyjmujemy pestki. Wszystkie owocowe kroimy w kostkę. Migdały natomiast dzielimy na połówki. Jeśli nie dostaniecie w sklepie całych migdałów możecie zastąpić je płatkami migdałowymi.

fruit-salad-4-ways

Tak jak już pisaliśmy dzięki owocom łatwiej będziecie mogli dbać o swoją sylwetkę jednakże wiemy, że nie każdy z Was lubi owocowe egzotyczne a zwłaszcza ananasy, mango czy kiwi. Jeśli szukacie przepisu na szybką sałatkę polecamy wersję egzotyczną, do której przygotowania będziecie potrzebować 5 sztuk daktyli, ¼ mango, jedno kiwi, jednego banana oraz dwie suszone figi. Wszystkie składniki myjemy, obieramy i kroimy. Mieszamy je ze sobą a dla poprawy smaku możemy delikatnie polać jogurtem naturalnym.

Kolejnym ważnym elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest cynk. Jego głównym źródłem w diecie człowieka są produkty pełnoziarniste, owoce morza oraz produkty mięsne. Choć rozwiązanie, które Wam zaproponujemy jest dosyć kaloryczne to zawiera ono dużą ilość wartości odżywczych z wyraźnym wskazaniem na kwasy omega i cynk. Sałatka ta może również stanowić dobry odpowiednik posiłku dla wegetarian. Sałatka owocowo orzechowa, bo o niej mowa składa się z jednej łyżki orzechów laskowych, łyżki migdałów, jednego banana oraz łyżki orzechów włoskich i połowy szklanki malin.

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526