Savoir vivre przy stole, wszystko co faktycznie musicie wiedzieć!

Chcielibyście urządzić przyjęcie i zaprezentować swoim gościom pięknie nakryty stół? Wielokrotnie będąc w restauracji czy na przyjęciu widzieliście liczne sztućce ułożone przy talerzu do tego szklanki i kieliszki w różnych rozmiarach? A może czasem zdarza się Wam zwłaszcza ucząc dzieci zawahać się, po której stronie talerza powinien leżeć nóż lub widelec? Dziś podpowiemy Wam jak wygląda savoir vivre stołu. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi kiedyś się Wam przydadzą.

Zachowanie dobrych manier przy stole to nie tylko nasza postawa podczas posiłku, ale odpowiednie przygotowanie stołu, dlatego tak ważne jest odpowiednie ułożenie sztućców oraz nakrycie stołu. Przygotowanie przyjęcia, które spełni wszystkie przesłanki savoir-vivre powinniśmy rozpocząć od odpowiedniego wybrania nakrycia, które stanowi bardzo ważny element estetyczny. Najlepiej jest przygotować stół dzień przed spotkaniem tak by o niczym nie zapomnieć jednocześnie mając odpowiednią ilość czasu. Najlepszy do aranżacji stołu będzie obrus, który powinien być odpowiedniej wielkości i przykrywać cały stół. Następnie dobieramy do niego pasujące serwetki, talerze a na końcu sztućce. Obrus musi być idealnie wyprasowany i powinien zwisać około 20 cm poniżej krawędzi blatu. Serwetki w zależności od okazji używamy, na co dzień papierowe natomiast te wykonane z lnu czy adamaszku na specjalne okazje. Kładziemy je na dwa sposobu albo na środku talerza bądź po jego prawej stronie obok widelców. Bardzo popularne jest składanie w wachlarz lub trójkąt lub zwinięcie w rulon.

henri-joubert-622835-unsplash

Jeśli nasz stół już jest udekorowany pora na rozstawienie talerzy, które rozpoczynamy od tych wykonanych ze szkła bądź metalu fachowo nazywanych podkładowymi. Nie martwcie się, jeśli nie posiadacie takich nakryć wtedy wystarczy, że położycie, jako pierwszy talerz duży płaski a na nim talerzyk przekąskowy. Talerz lub miseczkę od zupy stawiamy dopiero w momencie jej nakładania, gdy zostaną sprzątnięte talerze po zakąsce. Jeśli organizujecie rodzinne spotkanie możecie zupę podać w wazie w innym wypadku powinna być ona nalewana od razu do miski.

Sztućce to najtrudniejszy element sevoir vivre przy stole. Najbliżej talerzy kładziemy sztućce, których będziemy używać na końcu a najbliżej naszych dłoni te, od których używania będziemy zaczynać. To ilu sztućców będziecie potrzebować i jakiego rodzaju one będą będzie zależało od dań, które będziecie chcieli podać Waszym gościom. Pamiętajcie, że widelce układamy po lewej stronie a noże po prawej. Łyżka obowiązkowo powinna leżeć obok noża a łyżeczka i widelczyk do ciasta nad talerzem. Istotne jest to by trzonek łyżeczki skierowany był w prawo a widelczyka w lewo. Sztućce powinny pochodzić z jednego kompletu, starajmy się je rozmieścić w 1 cm odstępach. Ostatnim bardzo istotnym elementem są kieliszki. Osobno do wody, białego i czerwonego wina oraz do wódki, który stawiamy nad nożami.

Jeśli nasz posiłek się kończy widelec i nóż odkładamy na talerz równoległe tak by w stosunku do blatu stołu tworzyły kąt prosty. Jeśli jedliście zupę pamiętajcie by łyżkę odłożyć na podstawkę głębokiego talerza a łyżeczkę od kawy bądź herbaty kładziemy na mały talerzyk pamiętając by nigdy nie zostały w filiżance.

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526