Słyszeliście kiedyś o tym czym jest carving? Warto przeczytać!

Dziś chcielibyśmy opowiedzieć Wam o czymś związanym z kuchnią, będącym jednocześnie połączeniem sztuki rozumianej dosłownie. Kucharze to mistrzowie w swoim fachu ale czy wiecie czym jest carving i skąd na niego pomysł?

Samo słowo carving pochodzi z języka angielskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza rzeźbienie. Sztuka ta, ponieważ do niej jest zaliczany swój początek zawdzięcza panowaniu dynastii Tang w Chinach i jest datowana na około 618 rok. Na początku było to bardzo precyzyjne i długotrwałe rzeźbienie, które z czasem zaczęło zyskiwać coraz większą popularność. Z czasem wraz z krzyżowaniem się szlaków handlowych i mieszaniem kultur carving dotarł do Tajlandii gdzie zadebiutował podczas przygotowywania obchodów święta Loi Kratong. Wtedy to jedna ze służebnic chcąc zaskoczyć swojego władcę na wzór świeżo zerwanych kwiatów wyrzeźbiła ich odpowiedniki w owocach a następnie dodała do nich rzeźbionego ptaka i stworzyła barwną kompozycję. W Polsce sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach zadebiutowała bardzo późno, ponieważ dopiero w 2004 roku i to głównie dzięki zagranicznym trendom. Obecnie jest bardzo popularna w restauracjach oraz na statkach. Ciekawostką jest to, że są organizowane konkursy carvingu gdzie występują również nasi reprezentanci.

an-example-of-thai-culture-and-produce-is-their-fa1

Rzeźbiarze bazują głównie na owocach egzotycznych, gdyż dojrzewają one stosunkowo szybko i są bardzo soczyste jednocześnie na początku ich twardość i często gruba skórka są idealne do carvingu. Do najczęściej wykorzystywanych owoców zaliczamy ananasy, papaję, arbuza, melona oraz dynie. Z warzyw, choć są mniej popularne wykorzystuje się kabaczki, kalarepę, marchew, seler oraz buraki. Aby kompozycje były jeszcze barwniejsze i fantazyjne dodaje się do nich papryczki chili, pomidorki koktajlowe, świeże zioła, kolorowe sałaty oraz liście pora. Jeśli chcecie by Wasze rzeźby dłużej zachowały swoją świeżość powinniście spryskiwać je lodowatą wodą, dzięki której dłużej zachowają wilgotność i jędrność.

Podobnie jak w różnych dziedzinach życia carving ma swoje odmiany. Tą najpopularniejszą jest tajskie rzeźbienie charakteryzujące się lekkością wzorów, finezją wykonania i delikatnością. W tym stylu wykonuje się najczęściej kwiaty oraz figury zwierząt. Carving tajski do tworzenia rzeźb wykorzystuje tylko jeden nóż a wykonywany przez rodowitych tajów jest bardzo szybki jednocześnie dokładny. Carving europejski stanowi mieszankę stylu tajskiego i chińskiego. Wykonywane prace mają różną tematykę i zazwyczaj zostawiają małą ilość skórki na owcach, w których akurat są rzeźbione tak by podkreślić precyzyjność wykonywanego wzoru. Nowo powstałą odmianą jest tak zwana rzeźba przestrzenna bardzo podobna w technice do klasycznego rzeźbienia w kamieniu, lodzie czy drewnie. Jednakże najbardziej znanymi jej odmianami jest rzeźbienie w dyni wykorzystywane podczas wieczorów halloweenowych.

Dzięki bogactwu wzorów carving staje się coraz bardziej popularny i możemy wykorzystywać go zarówno podczas dekorowania stołów na wesela czy przyjęcia jak i podczas imprez firmowych. Świetnie sprawdza się on również, jako produkt marketingowych w momencie, gdy na wybranym owocu wyrzeźbimy logi naszej firmy. Wykonane w technice carvingu kwiaty do złudzenia przypominają żywe kupowane w kwiaciarni i równie mocno cieszą oko osób, które je otrzymają.

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526