Sprawdź składniki, które pobudzą Cię lepiej niż najlepsza kawa

Pyszna, aromatyczna pochodząca z najdalszych zakątków świata taka właśnie jest kawa. Napój, który według statystyk pije ponad 70% Polaków każdego dnia. Według ankietowanych statystyczny Polak spożywa około trzech kilogramów kawy rocznie a mniej więcej, co szósty ankietowany przyznaje się do tego, że wypija więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie. Analizując dane tak naprawdę nie mamy powodów do radości, ponieważ kawa, choć pyszna nie jest najzdrowszym napojem zwłaszcza, gdy jest spożywana w dużych ilościach. Ma ona negatywny wpływ na nasz organizm, ponieważ ma właściwości zakwaszające a co gorsza uzależniające oraz wypłukuje składniki o właściwościach odżywczych. W związku z tak licznymi wadami ostatnio, co raz popularniejsze stało się szukanie zamienników kawy, które mają podobne właściwości pobudzające, ale nie tak szkodliwe dla naszego organizmu.

Pierwszą z takich substancji jest yerba mate czyli bardzo zdrowy napój przygotowywany z wysuszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Dawniej spożywany tylko w krajach Ameryki Południowej ostatnio, co raz mocniej doceniany w Europie. Yerba mate dodaje, bowiem energii jednocześnie nie uzależniając i będąc znacznie zdrowszą niż kawa a nawet herbata. Regularnie pita sprawia, że mniej odczuwamy zmęczenie i pozytywnie wpływa na poprawę naszego humoru. Udowodniono jej właściwości antynowotworowe, przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze oraz oczyszczające, dlatego warto sięgać po nią będąc na diecie.

Kolejnym zdrowym zamiennikiem kawy, jaki polecamy jest dobrze znane wszystkim kakao. Ma ono idealny smak, dodaje nam mnóstwo energii oraz wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. W kakao znajdują się liczne witaminy i minerały takie jak chrom, magnez, żelazo, cynk oraz miedź, które są potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jest to roztwór idealny, ponieważ tak samo dobrze smakuje rozcieńczony zarówno w wodzie jak i w mleku.

health-wellness_body-mind-spirit_cancer_can-yerba-mate-tea-cause-cancer_1440x1080_521978058-1024x768

Mniej popularnym odpowiednikiem uwielbianej przez nas kawy jest żeń – szeń a dokładnie jego korzeń uznawany od wieków za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków. Poza właściwościami pobudzającymi nasz organizm poprawia on samopoczucie, wzmacnia naszą odporność oraz zwiększa libido. Zapewne zastanawiacie się jak korzeń może zastąpić kawę? Otóż wystarczy, że obierzemy korzeń i zetrzemy go do filiżanki lub kubka następnie zalejemy wrzątkiem i tak przygotowany napar wypijemy. Jeszcze jedną zaletą żeń-szenia jest to, że możemy go pić kilka razy dziennie bez żadnych negatywnych konsekwencji.

Co ciekawe suszone liście zielonej herbaty zawierają dwa razy więcej kofeiny niż ziarna tradycyjnej kawy. Zielona herbata poza właściwościami pobudzającymi oczyszcza nasz organizm oraz chroni od szkodliwego działania wolnych rodników. Doceniana jest również przez osoby będące na diecie, ponieważ regularnie pita pozwala schudnąć i obniża poziom złego cholesterolu. Kubek zielonej herbaty wystarcza do pobudzenia naszego organizmu.

Ostatnim pobudzającym zamiennikiem kawy zapewne ku zaskoczeniu wielu osób są papryka oraz pieprz. Znajdujące się w nich substancje energetyczne po przedostaniu się do organizmu powodują wzrost ciśnienia krwi. Ciekawostką jest to, że pikantną papryczkę dodaje się również w śladowych ilościach do kawy.

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526