Tajemnice czosnku niedźwiedziego, co warto o nim wiedzieć?

Jak już kiedyś Wam wspominaliśmy na świecie istnieją rośliny tak stare, że naukowcom trudno przypisać dokładny czas ich powstania a zapiski naszych przodków są tylko jednymi z wielu licznych wzmianek. Jedną z takich najstarszych roślin na świecie jest czosnek niedźwiedzi, czyli nasz dzisiejszy bohater, który w pełni zasłużył sobie na takie miano. Dzięki swoim licznym prozdrowotnym właściwościom nasi przodkowie wykorzystują go od dziesiątek lat a jako dodatek do dań sprawia, że nabierają one wyrazistego smaku dzięki intensywnemu aromatowi. My uważamy, że po czosnek niedźwiedzi warto, co raz częściej sięgać w naszym codziennym życiu.

Jeśli zastanawiacie się, czym tak naprawdę jest czosnek niedźwiedzi już spieszymy z wyjaśnieniem. Jest on znany również pod nazwą czosnek dziki i jest ziołem rosnącym i kwitnącym wczesną wiosną na terenach wilgotnych lasów Europy oraz w niektórych częściach Azji. Nasi przodkowie stosowali go nie tylko w kuchni, ale również, jako główny składnik leków medycyny naturalnej. Należy od do grupy roślin amarylkowatych a w Polsce znajdziemy go głównie na szlakach w Sudetach i Karpatach oraz na Pogórzu. Wyglądem przypomina konwalię, z którą jest bardzo często mylony, co może nieść za sobą tragiczne skutki, ponieważ konwalia to roślina trująca nienadająca się do spożycia. Jego charakterystyczną cechą jest bardzo intensywny zapach odrobinę podobny do czosnku pospolitego.

Poza zapachem czosnek niedźwiedzi ma skład również podobny do czosnku pospolitego. Analizując jego wartości odżywcze znajdziemy w nim sporo witamin z grup A, B oraz C a także również takie minerały jak selen i żelazo. Tym, co go odróżnia od tradycyjnej odmiany są związki siarki wpływające pozytywnie na nasz układ naczyniowo sercowy oraz mające właściwości bakteriobójcze. Świetnie oczyszcza nasz organizm z wszelkiego rodzaju toksyn i produktów powstających w wyniku przemiany materii oraz idealnie sprawdza się w dietach oczyszczająco odchudzających. Zawarta w nim siarka pozytywnie wpływa również na nasze włosy i paznokcie, ponieważ jest podstawowym składnikiem białka zwanego keratyną.

maxresdefault

To, co powinniście wiedzieć, to fakt, że czosnek niedźwiedzi jest rośliną chronioną, co oznacza, że nie może on być zrywany w miejscu jego występowania jednakże zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska jego domowa hodowla nie jest zabroniona. Jest to, bowiem roślina, która nie wymaga szczególnych warunków uprawy. Najlepiej będzie czuła się w żyznej ziemi bogatej w składniki odżywcze. Czosnek jak już pisaliśmy bardzo lubi wilgoć, dlatego bardzo ważne jest jego regularne podlewanie.

Po tym jak już samodzielnie go wyhodujecie możecie go spożywać zarówno w postaci surowej jak i suszonej. W obu przypadkach jego właściwości odżywcze są idealnie zachowane.

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526