Topinambur – co warto wiedzieć o tym zapomnianym warzywie?

Czy zastanawialiście się czasem ile roślin rośnie wokół Was, o których istnieniu nie wiecie lub które zostały zapomniane? Nasi kucharze doskonale zdają sobie z tego sprawę dlatego dziś opowiedzą Wam o jednej z takich rośliną a mianowicie o topinamburze. Czy wiecie, że rośnie on u nas powszechnie i na pewno nie raz widzieliście jego liście?  Jeśli nadal nie wiecie jak wygląda już przypominamy i jesteśmy pewni, że zaraz sobie tą niedocenioną roślinę przypomnicie. Wyobraźcie sobie spacer w letnie popołudnie po cudownie ukwieconej łące gdzie pośród traw przebijają wysokie rośliny  z drobnymi żółtymi kwiatkami łudząco podobnymi do słonecznika.

Dlaczego dziś to on zostanie naszym bohaterem? Otóż topinambur to idealne źródło witamin o właściwościach zdrowotnych, który sprawdza się znakomicie nie tylko w kuchni ale również w kosmetyce oraz pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy.  Roślina ta nie bez powodu delikatnie przypomina słonecznik, z którym jest spokrewniona. Pochodzi ona z Ameryki Północnej. Sama jej nazwa pochodzi od nazwy jednego z plemion brazylijskich Indian a mianowicie Tupinamba, którzy to około 1613 roku pojawili się w Paryżu. W tym samym czasie z drugiego amerykańskiego kontynentu do Francji dotarło nieznane dotąd warzywo. Mieszkańcy stolicy Francji postanowili połączyć te dwa fakty i tak przypisano mu nazwę plemienia.  Warto dodać, że do Europy topinambur trafił dzięki pionierowi kolonizacji Samuelowi de Champlain. Następnie bulwiasta roślina powędrowała do Anglii a w okresie wojny trzynastoletniej rozpowszechniono ją w całej Europie. Do Polski trafił ponad 100 lat później głównie jako roślina dekoracyjna a nie jadalna. Popularyzacja ziemniaka sprawiła jednak, że pomimo wcześniejszego sukcesu kulinarnego trafił on do warzywnego podziemia przez co z czasem został zapomniany.

W naszym rodzimym zielniku wyróżniamy dwa rodzaje tej bulwiastej rośliny. Pierwsza z nich to albik mający białe  przypominające maczugi bulwy natomiast druga z nich to rubik mający z kolei nieregularne nieco owalne bulwy w kolorze fioletu. W Europie znana jest również odmiana nazywana fuseau, która charakteryzuje się wydłużonymi i gładkimi bulwami oraz golden nugget w kształcie przypominającą stożek i podobną do marchewki.  Polski topinambur przypomina ziemniaki lub korzeń imbiru. Kolor bulw uzależniony jest od gatunku ale zazwyczaj jest jasnobrązowy ewentualnie biały.

Jak już wspominaliśmy roślina ta jest źródłem zdrowia. Zawarta w niej inulina w organizmie przekształcająca się we fruktozę wspomagającą walkę z insulinoodpornością. Topinambur polecany jest osobom walczącym ze złym cholesterolem oraz problemami z ciśnieniem, które świetnie reguluje dzięki dużej zawartości potasu. Wyizolowane białka mają działania przeciwnowotworowe. Ponadto regularne spożywanie topinamburu reguluje pracę naszego układu pokarmowego, gdyż inulina przyspiesza rozwój mikroflory bakteryjnej co poprawia pracę jelit.  Pomaga również w przyswajaniu magnezu, wapnia i żelaza.

Nasi kucharze doceniają soczystość i delikatność bulw oraz ich słodkawo orzechowy smak. Można go gotować, piec oraz blanszować. Stanowi idealny dodatek do sałatek oraz zup czy sufletów.  Śmiało możecie nim zastąpić ziemniaki a nawet przygotować frytki.

Sala
weselna

Newsy

Kalendarz
kulinarny

Spotkania i imprezy
okolicznościowe

Kontakt z nami

Wyślij
Senso Restaurant & Bar
Podwale Grodzkie 9
80-895 Gdańsk
woj. pomorskie
Godziny otwarcia:
Restauracja: 12.00-22.00
Bar: 12.00-23.00
Tel: 58 300 60 06
senso.gdansk@scandichotels.com

NIP: 5272552526